Jdi na obsah Jdi na menu
 


border kolie nemoci

2. 1. 2010
PRA  progressive retinal  atrophy-Při onemocnění touto nemocí dochází k odumírání světločivých buněk vystílajících oční kouli. PRA je podobně jako CEA dědičné onemocnění. Jelikož pro tuto nemoc nejsou nejsou zatím k dispozici testy DNA, je nutné každého chovného jedince pravidelně klinicky vyšetřovat na specializovaném pracovišti. 

Četnost vyšetření:

pes - každé 2 roky

fena - každé 3 roky

CEA-collie eye anomaly

 

Za zkratkou CEA se skrývá onemocnění očí psů Collie Eye Anomaly čili Anomálie oka kólií. Toto dědičné onemocnění vyvolává defekt zadní stěny oční koule (bulbus oculi). Choroba se projevuje již v raném věku psa a je bohužel nevyléčitelná. 

K poškození oka dochází už během vývoje plodu v těle feny. Odchylky ve vývoji oční koule štěněte jsou patrné již třicátý den březosti. Tkáně vyvíjejícího se oka mohou být zasaženy poruchou různou měrou, a proto se u štěňat po narození střetáváme s chorobou CEA ve dvou základních formách - střední a těžké.

 

 Na chorobu CEA již existují genetické testy.

TNS-trapped neutrophill syndrome-

TNS, nebo-li dědičná neutropénie je onemocnění postihující border collie. Dochází při něm ke smrtelnému selhání imunitního systému. Při onemocnění TNS dochází k narušení funkce nejpočetnější skupiny bílých krvinek - tzv. neutrofylů. Při poklesu bílých krvinek v krvi pod normální hodnotu onemocní zvíře tzv. Neutropénií. To znamená, že Neutrofily, které se vytvořily v kostní dřeni se nemohou dostat z dřeně do krve a postižený jedinec tudíž nemůže čelit infekci, která v těle propukla. TNS se projevuje již záhy ve štěněčím věku a procento úmrtnosti je vysoké.

Pro zjištění nemoci TNS již existuje test DNA, který provádí Dr. Alan Wilton v Austrálii.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář